مقالات سایت

حمل به روش LCL چیست؟

حمل و نقل دریایی
حمل و نقل زمینی
حمل و نقل هوایی
اصطلاحات اینکوترمز
اخبار و حواشی
ما را دنبال کنید!
حمل به روش LCL

دنیای حمل و نقل، پر از اصطلاحاتی است که اطلاع از آن‌ها کمک بسزایی به حمل آسان می‌کند. حمل به روش LCLیکی از این اصطلاحاتی است که قرار است در این مقاله از وبسایت نمایندگی کشتیرانی ساعی ترابر آرشام (S.T.A SHIPPING) با آن آشنا شویم. حمل و نقل LCL (مخفف Less-than-Container-Load) به معنای بار کمتر از کانتینر است و زمانی از این روش استفاده می‌شود که کالای شما کل کانتینر حمل و نقل را پر نمی‌کند. همانطور که از نام آن پیداست، کالاهای شما کمتر از کانتینر استاندارد هستند، بنابراین فضا برای بارگیری کالاهای دیگر فرستنده فراهم می‌شود. LCL یک روش حمل و نقل ارزان‌تر (در مقایسه با حمل و نقل FCL) است، و اگر قصد دارید حمل و نقل LCL را برای تجارت خود در نظر بگیرید، این مقاله برای شما مناسب است.

در پایان این مقاله، همه چیز را در مورد معنای حمل و نقل LCL، از جمله قیمت حمل به روش LCL و مزایا و معایب این روش حمل و نقل، خواهید دانست. همچنین به تفاوت بین FCL و LCL و نکاتی برای یک تجربه موفق LCL می‌پردازیم.

[ حمل و نقل بین‌المللی ]

تعریف حمل به روش LCL

صنعت حمل و نقل دارای کانتینرهای استاندارد برای حمل و نقل است: دو نوع اصلی کانتینر 20 فوت و کانتینر 40 فوت است. در زمان حمل کالا، می‌توانید از هر یک از دو کانتینر برای حمل و نقل خود استفاده کنید، اما وقتی محموله شما کل کانتینر 20 فوتی یا 40 فوتی را پر نکند، چه اتفاقی می‌افتد؟ اینجا دقیقاً جایی است که LCL به کار می‌آید.
LCL در حمل و نقل به چه معناست؟ به عبارت ساده، LCL بارهای محموله‌ای را توصیف می‌کند که به اندازه کافی بزرگ نیستند تا یک کانتینر حمل و نقل 20 یا 40 فوتی را پر کنند. با این نوع حمل و نقل، می‌توانید بارهایی را حمل کنید که کمتر از یک کانتینر کامل را اشغال کنند. حمل و نقل LCL هزینه کمتری دارد زیرا شرکت حمل و نقل سفارش شما را با کالاهای سایر فرستنده‌ها ترکیب می‌کند و با هم می‌فرستد.
به عبارت دیگر، حمل و نقل LCL یک روش حمل و نقل است که شامل اشتراک‌گذاری یک کانتینر با کالاهای دیگر فرستنده است. LCL یک روش مقرون‌به‌صرفه‌تر برای ارسال حجم کمی از کالاهاست زیرا می‌توانید تحویل خود را با سایر سفارشات ترکیب کنید و هزینه کمتری بپردازید.

[ حمل و نقل بین‌المللی ]

نحوه کار حمل و نقل LCL چگونه است؟

زمانی که کالای شما یک کانتینر 20 فوتی یا 40 فوتی را پر می‌کند، شما تنها گیرنده کانتینر خواهید بود. اما زمانی که کالای شما در کل کانتینر جای نگیرد، سایر فرستنده‌ها می‌توانند از فضای باقی‌مانده برای کالاهای خود استفاده کنند. این دقیقاً نحوه حمل و نقل LCL است. شرکت حمل و نقل، یک کانتینر از بارهای مختلف را در یک محموله حمل می‌کند و پس از رسیدن کالا به بندر مقصد، بارهای هر گیرنده را به صورت جداگانه به او تحویل می‌دهد.
اگر کالای شما کانتینر را پر نمی‌کند، حمل به روش LCL گزینه بهتری برای شما است. از آنجایی که شرکت‌های حمل و نقل مختلف یک کانتینر را به اشتراک می‌گذارند، هزینه را نیز به اشتراک می‌گذارند و در واقع هزینه ارسال تقسیم می‌شود؛ همین امر در بیشتر موارد حمل و نقل LCL را ارزان‌تر می‌کند.

چه زمانی از حمل به روش LCL استفاده کنیم؟

حمل به روش LCL به دلیل مزایای زیادی که دارد، یک روش حمل و نقل محبوب در بین بسیاری از خریداران محسوب می‌شود. همچنین، با توجه به این که قیمت کانتینرها افزایش داشته است، باید راهی مقرون‌به‌صرفه برای ارسال کالاهای خود پیدا کنید. استفاده از حمل به روش LCL برای صرفه‌جویی در هزینه حمل توصیه می‌شود. بعضی از موارد دیگری که باید قبل از استفاده از روش حمل و نقل LCL در نظر بگیرید عبارتند از:

 • حجم کالا: اگر حجم کالای شما بین 1 تا 18 متر مکعب است، بهتر است از روش حمل و نقل LCL استفاده کنید. این حجم از کالا کل کانتینر را پر نمی‌کند؛ بنابراین استفاده از یک کانتینر کامل مقرون‌به‌صرفه نخواهد بود. شما می‌توانید حجم کالای خود را با ضرب طول در عرض و ارتفاع محاسبه کنید.
 • دسته‌بندی محصول: برخی از محصولات مانند قوطی‌های یخ خشک و قوطی‌های آئروسل برای حمل و نقل هوایی مناسب نیستند. به همین دلیل، حمل و نقل دریایی، به ویژه LCL، جایگزین بهتری برای کالاهایی است که به دلیل محدودیت‌های خطوط هوایی نمی‌توانید آنها را از روش هوایی حمل کنید.
 • وزن محموله: علاوه بر حجم کالای خود، باید وزن کل محموله خود را نیز در نظر بگیرید. حمل و نقل LCL برای کالاهایی با وزن ناخالص بیش از 150 کیلوگرم تا 200 کیلوگرم بهترین است.
 • مسیریابی: نکته دیگری که باید قبل از انتخاب قرارداد حمل و نقل LCL در نظر بگیرید، مسیر است. اگر باربری به دلیل حمل و نقل متعدد از مسیر شما استفاده نمی‌کند، بهتر است یک مسیر جایگزین در نظر بگیرید.
 

هزینه‌های حمل و نقل LCL

نرخ حمل به روش LCL به عواملی مانند حجم کالا، مقصد حمل و نقل، زمان سال و شرکت حمل و نقل بستگی دارد. اولین چیزی که هزینه‌های حمل به روش LCL شما را تعیین می کند حجم است، یعنی مقدار فضای مکعبی است که کالاهای شما اشغال می‌کنند. بنابراین، هر چه حجم سفارش شما بیشتر باشد، پول بیشتری پرداخت خواهید کرد. نرخ حمل و نقل LCL همچنین به عواملی مانند بارگیری، جدا سازی قطعات ادغام شده و تحویل بستگی دارد، اما این‌ موارد نسبت به حجم، تاثیر کمتری در هزینه حمل دارند.

مظنه قیمت LCL شامل چه مواردی است؟

مظنه قیمت  حمل به روش LCL معمولاً شامل هزینه های حمل و نقل کالاهای شما از مبدا تا مقصد و سایر هزینه‌های حمل و نقل است. برخی از هزینه‌های اضافی که عموماً در قیمت‌های LCL گنجانده می‌شود شامل اوراق گمرکی، مالیات، بارگیری، تحویل و برچسب زدن است. قیمت LCL همچنین شامل هزینه‌های بارگیری و تخلیه کالاهای شما در کانتینر است. بهتر است قبل از ارسال کالا با باربری‌های معتبر یا شرکت‌های لجستیک تماس بگیرید تا قیمت‌ها را دریافت کنید.

[ نرخ‌های حمل و نقل مقرون به صرفه با S.T.A SHIPPING ]

نرخ حمل به روش LCL چگونه محاسبه می‌شود؟

یکی از مهمترین مواردی که باید در محاسبه باربری LCL در نظر بگیرید، حجم کالای شماست. برای محاسبه قیمت حمل و نقل LCL، به حجم (طول، عرض و ارتفاع) محموله خود (برحسب متر مکعب) و اندازه کانتینر نیاز دارید. کانتینر استاندارد معمولاً 20 فوت یا 6.1 متر است.
بعد از این که اندازه‌گیری را انجام دادید، می‌توانید از این فرمول برای محاسبه حجم بار خود استفاده کنید:
طول x عرض x ارتفاع = متر مکعب.
قیمت حمل و نقل شما به میزان متر مکعب‌های محموله LCL شما بستگی دارد.

[ تماس با ما ]

نیاز به حمل و نقل به روش LCL دارید؟

شما می‌توانید برای اطلاع از جزئیات قیمت حمل به روش LCL، همین حالا با شرکت نمایندگی کشتیرانی ساعی ترابر آرشام (S.T.A SHIPPING) با شماره 00982159245000 تماس بگیرید.

[ S.T.A SHIPPING ]

مزایا و معایب حمل به روش LCL

LCL مانند سایر روش‌های حمل و نقل کالا، مزایا و معایبی دارد که شناخت آن‌ها به شما کمک می‌کند تا تصمیم بگیرید که آیا برای شما مناسب است یا خیر. بیایید به برخی از مزایا و معایب روش حمل و نقل نگاه کنیم:

مزایای استفاده از حمل به روش LCL

 1. مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه حمل به روش LCL
  یکی از مزایای برتر حمل و نقل LCL هزینه آن است. شرکت‌های حمل و نقل هزینه کل یک کانتینر را بین مشتریان مختلف تقسیم می‌کنند و همین امر هزینه‌های حمل و نقل را کمتر می‌کند. حمل و نقل LCL مقرون‌به‌صرفه و ارزان‌تر از حمل و نقل FCL (کانتینریت پر کانتینر) است، و آن را به گزینه‌ای عالی تبدیل می‌کند، به‌خصوص اگر بارهای کوچکتری را حمل می‌کنید. شما فقط برای حجم کالایی که ارسال می‌کنید، هزینه پرداخت خواهید کرد و نرخ ثابتی مانند FCL ندارد.
 2. انعطاف پذیری در حمل و نقل LCL
  یکی دیگر از مزایای حمل و نقل به روش LCL این است که در زمان‌بندی و مسیریابی به حمل‌کنندگان انعطاف‌پذیری بیشتری ارائه می‌دهد. همچنین، این روش حمل و نقل برای همه افراد با تقریباً همه نوع کالا مناسب است، چه یک بسته کوچک باشد چه یک صندوق بار.
 3. امکان کنترل بیشتر
  معمولاً، فرستنده‌های FCL باید منتظر بمانند تا کالاهایشان یک کانتینر کامل را قبل از شروع حمل و نقل پر کنند. با LCL، می‌توانید به محض اینکه کالاهای خود را آماده کردید، حمل و نقل را شروع کنید. این ویژگی به شما این امکان را می‌دهد تا به جای این که منتظر بمانید تا یک کانتیر پر شود، کنترل بیشتری بر ارسال کالاهای خود در هر زمانی که می‌خواهید داشته باشید.
 4. مدیریت موجودی کمتر
  از آنجایی که حجم کالا در حمل به روش LCL کمتر از کانتینرهای حمل به روش FCL است، مدیریت موجودی کمتری در انبار وجود دارد. همچنین، ارسال کالاهای کمتر به معنای صرف هزینه کمتر برای فضای انبار موجودی است.
 5. پیدا کردن آسانتر و دسترسی راحت‌تر
  در طول دوره‌های اوج حمل و نقل کالاها، یافتن محموله‌های LCL آسان‌تر از یافتن FCL است.
[ S.T.A SHIPPING ]

معایب و محدودیت‌های حمل و نقل LCL

هیچ روش حمل و نقلی کامل نیست و تمامی روش‌ها، مزایا و معایب خاص خود را دارند. در ادامه به بعضی از معایب حمل و نقل LCL می‌پردازیم:

 • زمان حمل اضافی
  حمل به روش LCL کندتر از حمل به روش FCL انجام می‌شود و این کند بودن حمل به این علت است که افراد مختلف از کانتینرها استفاده می‌کنند. کالاهایی که با LCL حمل می‌شوند نیز در مقایسه با روش FCL به کنترل بیشتری در زمان بارگیری و تخلیه نیاز دارند. علاوه بر این، نمی‌توانید تصمیم بگیرید که یک کانتینر را با چه نوع افراد یا محموله دیگری به اشتراک بگذارید.
 • خطرات خسارت و زیان
  روش حمل LCL شامل کارهای کنترل و حمل بیشتر در طول فرآیند حمل و نقل است، بنابراین خطر آسیب دیدن یا گم شدن کالا را افزایش می‌دهد. همچنین خطر آلودگی، نشت و مسائل لجستیکی نیز در این روش زیاد است. اگر کالاهای بسیار شکننده یا خطرناک ارسال می کنید، بهتر است از روش FCL استفاده کنید. همچنین برای استفاده از این روش حتماً بهترین شرکت حمل و نقل را انتخاب کنید.
 • تاخیر
  از آنجایی که شما محموله خود را با سایر گیرندگان به اشتراک می‌گذارید، احتمالاً تاخیرهای گمرکی را تجربه کنید که ممکن است بر روند ارسال شما تأثیر بگذارد. همچنین، محموله های LCL باید اغلب بارگیری و تخلیه شوند، که این امر ممکن است روزهای بیشتری را به زمان تحویل به شما اضافه کند.

تفاوت‌های مهم حمل به روش FCL و LCL

حمل و نقل اقیانوس بخش مهمی از زنجیره تامین در سراسر جهان است. حدود 80% کالاها در جهان از طریق ترابری حمل و نقل می‌شوند. FCL و LCL هر دو روش حمل و نقل بین المللی کالا به‌صورت دریایی هستند. اما این دو روش چه تفاوتی با هم دارند؟
همانطور که قبلا توضیح داده شد، حمل و نقل LCL یا Less-than-Container Load، حمل و نقل باری است که کالای شما کانتینر را پر نمی‌کند، بنابراین با کالاهای سایر فرستنده‌ها تلفیق می‌شود. به عبارت دیگر، LCL یک کانتینر پر شده توسط چندین سفارش را توصیف می‌کند.
FCL یا Full-Container-Load فقط شامل ارسال کالاهای شما می‌شود. در مورد FCL، شما یک کانتینر کامل پر از کالاهای خود را ارسال می‌کنید. شما به تنهایی از کانتینر استفاده می‌کنید و آن را با سایر فرستنده‌ها یا گیرنده‌ها به اشتراک نمی‌گذارید.

 • حجم کالا: FCL به این معنی است که شما تنها از یک کانتینر استفاده می کنید، بنابراین کالاهای دیگر فرستنده ها به کالای شما اضافه نمی شوند. از سوی دیگر، حمل و نقل LCL به این معنی است که شما کالاهای خود را با سایر فرستنده‌ها ارسال می‌کنید، زیرا محموله شما کمتر از فضای کانتینر است.
  اندازه حمل و نقل: حمل و نقل FCL برای محموله‌های بزرگ بهترین است، در حالی که حمل و نقل LCL برای کالاهای کوچکتر که کل کانتینر را نمی برد مناسب‌تر است. اگر محموله شما حاوی یک یا چند بسته باشد، ممکن است ارسال آن از طریق یک محموله LCL ارزان‌تر باشد.
  هزینه: در مورد LCL، شما برای فضایی که محموله شما اشغال می‌کند، هزینه پرداخت می کنید، در حالی که FCL به این معنی است که هزینه کل کانتینر را پرداخت خواهید کرد.
[ S.T.A SHIPPING ]

مزایای انتخاب نمایندگی ساعی ترابر آرشام برای حمل به روش LCL

حمل و نقل بین‌المللی یک تخصص ویژه است و تجار و بازرگانان بین‌المللی همواره سعی در انتخاب بهترین شرکت حمل و نقل را دارند. شرکت ساعی ترابر آرشام (S.T.A SHIPPING) به عنوان یکی از با تجربه‌ترین شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی سعی در ارائه خدمات حمل به روش  LCL با بهترین کیفیت و کمترین زمانتحویل ممکن را دارد.

برای دریافت مشاوره رایگان و استعلام قیمت حمل و نقل LCL خود، همین امروز با ما تماس بگیرید!